Mindenes a kenguruk földjén
Az ausztrál póni ősei valószínűleg az első angol gyarmatosítokkal együtt kerültek a távoli, ausztrál kontinensre. Köztudott, hogy az európai és ázsiai fajták megérkezése előtt Ausztráliában nem éltek lovak. Az első egyedek Dél-Afrikából érkeztek a kontinensre. Az első angol telivér csődör 1802-ben, egy timor (indonéziai) póni mén pedig 1803-ban került a kenguruk földjére. Köztudott, hogy mindkét ménnel sok helyi kancát fedeztettek, majd egyéb, Európában és Amerikában már népszerű fajták egyedeit is elhozták a világ másig végére. Elsősorban welsh (póni és cob), arab telivér, valamint indonéz póni került a térségbe. 1880-ban Ausztrália már néhány saját ménessel is büszkélkedhetett, melyeket a felsorolt fajtákon kívül a későbbiekben a shetlandi póni, az exmoor és a hackney is tovább alakított. Az egyedek jó minőségű vágtája az angol telivér hatásának köszönhető.
Mindezen lófatják keverékéből kialakult, egy ma már egységes tulajdonságokkal rendelkező állomány, melyet 1931. óta ismernek el külön fajtaként. Ugyanebben az évben adták ki az ausztrál póni első méneskönyvét is. Az egyedeket ma elsődlegesen gyerekek lovagoltatására használják. A fajta alkalmas díjlovaglásra, díjugratásra, lovastusára, fogathajtásra, és egyéb játékos versenyekre is.
Információk
Vérmérséklet: melegvérű
Marmagasság bottal: 121-143 cm (kisló)
Szín: minden alapszín, leggyakrabban szürke, a foltos nem engedélyezett
Felépítés: egyenes profilú fej, hosszú, ívelt nyak, dőlt vállak, közepesen hosszú hát, kerek far, szabályos lábszerkezet, erős paták
Jellemzők: emberbarát karakter, kitűnő alapjármódok
Hasznosítás: nyereg alatt
Származási hely: Ausztrália
Eredet: 19. század
Élettere: mérsékelt égöv, sztyepp és szubtrópusi éghajlat
Érdekesség
Az ausztrál póni fajta történetében találkozhatunk egy magyar tenyésztésű póni mén, Bonnie Charlie nevével, melynek származása ismeretlen. Ez azért különösen érdekes, mert Magyarország nem rendelkezik pónitenyésztési hagyonmányokkal.
Dyoll Greylight egy welsh hegyi póni volt, amely 1911-ben érkezett Ausztráliába. Sokan őt tartják a modern fajta alapítóménjének, mivel a mai egyedek inkább rá emlékeztetnek.
copyright: horses16.gp
|