Az ember tenyésztette,
mégis vadon él
A bugyonnijt a volt Szovjetunió lovassága számára tenyésztették ki a 20. század első felében. A fajtát a kormány rendeletére az 1917-es orosz forradalom egyik kulcsfigrája, Szergej Bugyonnij marsall alapította 1921-ben. A ménes otthonául a Moszkvától mintegy 200 km-re fekvő, legelőkben gazdag Rosztov vidékét választották. A bugyonnij az orosz doni, a csernomor és az angol telivér fajták kersztezésével jött létre. A tenyésztés 657 kancával és 4 ménnel kezdődött.
A fajta legfontosabb alapítóménje az 1916-os születésű Szinpatyag lett, melynek nagyapja a világhírű angol telivér, St. Simon volt. Az 1950-es években egy kísérlet során szabadon engedtek néhány bugyonnij egyedet a Rosztovhoz közeli Manics-tó egyik szigetén. Az állomány emberi beavatkozás és kivülről odajuttatott táplálék nélkül is fennmaradt, sőt jelentősen megnőtt, és a mai napig vadon él a szigeten. A kísérlet bebizonyította, hogy egy, az ember által kitenyésztett fajta magára hagyva is képes alkalmazkodni a természet adta körülményekhez.
A bugyonnijt természetesen emberi irányítás alatt is tenyésztik. A legnagyobb ménes máig az egykori szovjet hadsereg volt bázisa, a rosztovi tenyésztelep. Az egyedek kitűnő hátaslovak, hisz minden jármódjuk harmónikus, lapos és térölelő, ezenkívül remekül ugranak, és tanulékonyak. A bugyonnij esetekben fogatban is előfordul, illetve könnyűigás használatra is alkalmas.
Információk
Vérmérséklet: melegvérű
Marmagasság bottal: 152-163 cm
Szín: minden alapszín, leggyakrabban sárga
Felépítés: nemes, egyenes fej, hosszú nyak, erős mar, dőlt vállak, keskeny szügy és test, közepesen hosszú hát, könnyű test, közepesen hosszú, néha enyhén szabálytalan lábak, erős pataszerkezet
Jellemzők: gyors, robbanékony, lapos, térölelő mozgású, általában jó ugróképességgel rendelkezik
Hasznosítás: hátaslóként, esetekben fogatban, és könnyű mezőgazdasági munkára
Származási hely: Oroszország, Rosztov
Eredet: 20. század
Élettere: sztyepp
Érdekesség
A bugyonnij legtöbb egyede aranysárga színű. Ezt a tulajdonságát a doni fajtától örökölte. A bugyonnijt 1949 óta ismerik el az egész világon önálló fajtaként
copyright: horses16.gp
|