A tenger lova
A camargue-i az egyik legrégebbi, a mai napig az eredeti környezetében élő lófatja. Minden valószínűség szerint a solutré fajtától származik, ami kb. 50 000 évvel ezelőtt a mai Camargue tartomány mocsaraiban élt, s melynek ábrázolásával a mintegy 16 000 éves lascaux-i és niaux-i barlangrajzokon is találkozhatunk. A solutré csontváza és testfelépítése a talált leletek alapján igen hasonlít a camargue-iéhoz.
A solutré ménesek minden bizonnyal keveredtek Krisztus születése előtt a térségben járt keleti gót és vandál tötzsek ázsiai lovaival, majd a 8. századi dél-franciaországi barbár invázió során a térségbe került keleti és szaracén vérű egyedekkel is. A katonák ezekben az időkben kizárólag méneken lovagoltak, ezért a fajták egymással való keveredése csakis a keleti mének és a helyi kancák révén történhetett meg.
Az így kialakult camargue-i természetes élettere a dél-franciaországi Rhone folyó déltáján lévő lápvidék. Ez a nehezen megközelíthető terület biztosította, hogy az állomány a 8. század óta nemigen keveredett idegen fajtákkal.
A camargue-i rendkívül ellenálló: fű hiányában mocsarak növényzetét is jól hasznosítja, rossz minőségű vízzet is megiszik, eltűri az indőnként viharosan tomboló misztrált, elviseli a mediterrán éghajlatból adódó hőséget, és patája a talajt borító sós víz ellenére is egészséges marad.
A camargue-i, bár 1968 óta rendelkezik tenyésztőegyesülettel, a mai napug félvadon, az eredeti környezetében él. A tenyésztés is természetes módon zajlik: egy ménhez több kanca tartozik, melyek együtt elkülönült ménest alkotnak. A tenyésztők csak azt határozzák meg, hogy melyik mén kaphasson kancákat. Maga a fedezés és a csikók születése beavatkozás nélkül történik. A születéskor fekete, vagy sötétszürke csikók 11-13 havi vemhesség után jönnek a világra. Ha a kanca a következő évben is vemhes, akkor 10 hónapig, ha viszont nem, akkor akár 2 évig is szoptatja a csikóját.
A kancacsikók 18 hónaposan válnak iveréretté,míg a mének másfél, két év alatt. A fajta egyedei későn érők, akár 7 éves korukig is nőhetnek, és általában ekkorra világosodik ki a szőrzetük.
A camargue-it kizárólag hátaslóként hasznosítják. Lépése és vágtája jó minőségű, ügetése viszont kényelmetlen, ezért ebben a jármódban nemigen lovagolják. Eredetileg más állatfajok, főleg bikák terelésére használták, amely funkciója a mai napig megvan. Ezenkívül ma a lovas turizmusban is jelentős szerepet tölt be.
Külleme nem túl esztétikus, hisz primitív, esetenként aránytalan testfelépítéssel rendelkezik. Mozgása, és a turisták által csodált, vízben vágtázó ménes azonben egyedi jelenség: nem csoda, hogy a Camargue egyik jelképévé vált.
Információk
Vérmérsékel: melegvérű
Marmagasság bottal: 135-150 cm (kisló)
Szín: szürke
Felépítés: nagy, durva fej, rövid nyak, hosszú, meredek lapocka, övid hát, csapott far, vékony szárak, erős, terült paták
Jellemzők: intelligens, tanulékony, mozgékony, általában hosszú életű
Hasznosítás: hátaslóként, állatok terelésére is
Származási hely: Franciaország, Camargue
Eredet: történelem előtt
Élettere: mediterrán mocsárvidék
Érdekesség
A camargue-i minden tenyésztőjének saját jelkép van, ami lehet címer vagy bármilyen más forma. A gazda ezt használja a lovai bélyegzéséhez, így minden egyedről megállapítható, hogy pontosan honnan származik.
A camargue-it különleges élettere miatt a tenger lovának is nevezik. A ménesek mintegy 6880 hektárnyi területet birtokolnak, melynek a neve Lagune Etang des Vacarés, és Dél-Franciaország egyik legszebb természetvédelmi körzete.
copyright: horses16.gp
|