A vikingek mindenre használható kislova
A fjord sokak szerint az ázsiai vadló közvetlen leszármazottja, hisz nincs mégegy mai fajta, mely ennyire hasonlítana rá. A fjordot azonban bizonyos források - többek között a fajta tenyésztőegyesülete is - az európai tarpántól eredezteti, hisz ez a kettő 64 kromoszómával rendelkezik, míg az ázsiai vadló 66-tal. A fjordot korábban "vestlandshesten" néven is említették (jelentése nyugati ló), hiszen először Norvégia nyugati részén terjedt el.
A fjordot a vikingek háziasították. Használták hódításaikhoz, háborúkban, de dolgozott málhásként, igás lókénkt, majd később fogatban is. A kisló mai szerepe természetesen átalakult, de a sololdalúság még mindig jellemző. Hasznosítják hobbilóként, jól teljesít versenyeken, és kitartása miatt távlovaglásra is alkalmas.
A fjord a legtöbb póni- és kislófajtákhoz hasonlóan szívós, ellenálló, kitartó, erős és egészséges. Annak ellenére, hogy vadlótól származik, nem igen örökölte az arra jellemző primitív, kezdetleges vonásokat. Bár a fjord eredete vitatott, bármely vadlótól is származik, megjelenése mindenképp nemesebb, mint a korai őseié.
A fajta szinte fakó, amit szíjalt háta könnyen felismerhetővé tesz. Az egyedet sörényét rendszerint rövidre, holdsarló alakúra nyírják, de a középső fekete szálakat 1-2 cm-rel hosszabbra hagyják, mint a két oldalán található világos sörényt.
Információk
Vérmérséklet: melegvérű
Marmagasság bottal: 135-150 cm, de igazából nincs megszabott felső határ
Szín: fakó, a csillag a megengedett jegy a kancáknál, a zebracsíkos láb és a szíjalt hát megőrzése a tenyészcél
Felépítés: nagy fej, széles homlok, kis fülek, kis szemek, egyenes hát, lapos mar, meredek váll, kerek, rövid far, erős lábszerkezet
Jellemzők: bátor, akaratos, de együttműködő, nagy munkabírású
Hasznosítás: málhás lóként, nyereg alatt és fogatban
Származási hely: Norvégia
Eredet: történelem előtt
Élettere: tajga éghajlat
Érdekesség
A norvégok büszkék rá, hogy a rioi konferencia (1992) és az EU állattenyésztési szabályzata is kimondja, hogy fjord szülőhazája Norvégia.
A fajta a nevét a Norvégiában igen gyakori, szárazföldbe mélyen benyúló, sziklafalakkal és hegyekkel övezett, gleccserek által kialakított tengeröblökről kapta, amit magyarul is fjordnak hívunk.
copyright: horses16.gp
|