A hegyvidék nehézigása
A francia ardenni valószínűleg attól a nehézigástól származik, mely a solutré fajta leszármazottja, s amit a Kr. e. 1. században Julius Ceasar római diktátor is dícsért De Bello Gallico című írásában. A fajta az egyik legrégebbi igásló Európában: ősei kb. 2000 éve az északkelet-franciaországi Ardennek hegységeiben éltek. A francia ardenni, akárcsak a Boulogne-i, a nehélovasság hátasa és igáslova volt a középkorban.
A fajtát az 1700-as évek során arab telivér lovakkal nemesítették, majd később belga hidegvérűvel is keresztezték, a nagyobb méret és a teherbírás érdekében.
Az 1800-as évek kezdetén Napóleon seregében is nagy szolgálatot tett a francia ardenni szívóssága, hisz a hosszú hadjáratokat, az ínséges időt és a sokszor elégtelen takarmányozási feltételeket kevés fajta bírja elviselni.
A francia ardenni végeredményben a belga hidegvérű könnyebb, hegyi változata, mely igen elterjedt a 19. század mezőgazdaságában. A francia ardennit széles körben használták más fajták kialakításához is. Tőle származik a balti ardenni, az orosz hidegvérű és a svéd ardenni fajta is.
A francia ardenni 1929 óta törzskönyvezik. A mezőgazdaság gépesítése miatt ma főleg kisgazdaságokban, illetve hobbilóként használják. Húsa miatt az élelmiszeripar is hasznosítja.
Információk
Vérmérséklet: hidegvérű
Marmagasság bottal: 155-162 cm
Szín: pej, sárga, szürke
Felépítés: zömök, kompakt, széles test, rövid nyak, jól izmolt far, rövid lábak, dús csüdszőrzet
Jellemzők: könnyen kezelhető, nagy munkabírású
Hasznosítás: nehézigás és málhás lóként
Származási hely: Franciaország, Ardennek, Délkelet-Belgium
Eredet: Kr. e. 1-2 század
Élettere: óceáni és nedveskontinentális éghajlat
Érdekesség
Nem ritkák a fekete francia ardenni egyedek, ezeket azonban nem engedik továbbtenyészteni. A fajta méneskönyvében csak sárga, pej és szürke lovak kerülhetnek.
A francia ardenni a magyar muraközi fajtára is hatott: többek között élénk mozgását és tömegességét örökítette át.
copyright: horses16.gp
|