A l kialakulsa
A l kialakulsnak folyamatt brit paleontolgusok kezdtk el kutatni a 19. szzad msodik felben. Sir Richard Owen 1840-ben rt elszr egy London krnykn tallt, kvletben megmaradt lfajrl, melynek a Hyracotherium nevet adta. A lelet kb. 55 milli ves volt. A kutatsok a szzad kzepn szak-Amerikba tevdtek t. 1876-ban, az USA dli rszn egy eocn kori sziklban megtalltk a l ma ismert legkorbbi st.
Ez a korai eld kb. 55 milli vvel ezeltt lt a Fldn, s megtallhat volt az akkor mg egybetartoz, sszes mai kontinensen. Ez az els, kb. rkamret korai minil az Eohippus nevet kapta a tdsoktl. Az aprcska, kb. 35 cm magas, elssorban lombokkal s cserjkkel tpllkoz llny mg nem rendelkezett patkkal: az ells lbain, 4, mg a htulskon 3 ujja volt. Fejformja, testfelptse s lbszerkezete leginkbb egy rkhoz, farka pedig a mai szmrhoz hasonlthat.
Az erdkben l barna, zebracskos Eohippus krnyezetbe ill sznnek ksznhette a tllst.
A kvetkez fejlettsgi szinten lv leldk, a Mesohippus s a Miohippus kb. 25-40 milli vvel ezeltt, az oligocn s a miocn idejn jelent meg. Ebben az idben az erds s mocsaras vidkek egy rsznek helyt mr fves pusztk vettk t. A Mesohippus s a Miohippus kt hasonl felpts sl volt. Mind ells, mind htuls lbaikon 3 ujj volt, de testtmegk nagy rszt mr a legnagyobb, kzps ujj viselte. 25 milli vvel ezeltt, a miocn korban az serdk egy rsznek helyn szavanna s sztyepp alakult ki. Az ekkoriban l llatok fogazata alkalmass vlt a fflk legelsre.
Krbell 17 milli vvel ezeltt, a ks miocn idejn, szak-Amerikban tnt fel a Merychippus. Ennek a kb. 90 cm magas minilnak a fogazata mr egszen hasonl volt a mai lovakhoz, gy kemnyebb, durvbb fveket is meg tudta rgni. A Merychippus mr egyetlen ujjon jrt, br a mellette lv kt ujj cskevnye mg megvolt. Az a kisl mr bizonytottan csoportosan lt.
A Pliohippus kb. 6 milli vvel ezeltt lt a Fldn. Ez volt az els, egy lbujjal rendelkez, mr tnylegesen patsnak nevezhet llat az evolci folyamatban. A Pliohippus kb. 120 cm marmagassg volt, s az egsz vilgon elterjedt, de mintegy nyolcezer vvel ezeltt, mig ismeretlen okokbl eltnt Amerikbl. Ezutn az jvilgba legkzelebb az 1400-as vek vgn, spanyool hdtk segtsgvel kerltek lovak.
A ma l l, az Equus caballus kb. 1 milli vvel ezeltt jelent meg a Fldn. Ezek a lovak mr mind a pusztkon s a sztyeppken ltek. A korai zebracskok mr csak a farukon s a vgtagjaikon voltak fellelhetk, s egyre tbb l szrszne alkalmazkodott az j krnyezethez: az egrszrke, a fak s vilgospej sznek vltak ltalnoss ebben az idszakban.
A l testnek talakulsa
A vgtagok talakulsa az egyik legizgalmasabb vltozs a mai l ltrejttnek folyamatban. A tbb lbujj Eohippus lbszerkezete a mocsaras, puha terleteken val jrst szolglta. A fldek kemnyebb vlsval, a szavannkon s sztyeppken val vndorls kezdetvel azonban a lbujjak elcskevnyesedtek: ma lbanknt mindssze egyetlen, a patv alalkult kzps ujj hordozza a l teljes testtmegt.
Az sl, illetva a l marmagassga kb. 5-szrsre ntt az elmlt 60 milli v alatt. Az Eohippus csupn 35 cm magas volt, mg ma egy nagymret, fejlett lnl alig tlagon felli rtk a 170 cm, de mg 2 m feletti marmagassg is elfordul. Vajon mi okozhatta ezt a nagy nvekedst?
A l egyre nagyobb terleteket jrt be az vmillik sorn, s a sebessge is megntt. A nagyobb testmret lehetv tette a bels szervek, a keringsi s lgzsi rendszer, valamint a mozgsszervek nagy teljestmnyre val kpessgt, ezltal a gyorsabb meneklst s a tllst is.
rdekes a mai l arckoponyjnak s llkapcsnak megnvekedse a korai skhez kpest, majd a fels rlfogak megjelense. Mindezen vltozsok a lombok fogyasztsrl a legelsre val tvlts kvetkeztben trtntek.
A l nyaka ugyanennek a folyamatnak ksznheten nylt meg, hisz gy knyelmesen elrte a fvet. Szeme a fej kt oldalra toldott el, lttere megntt, s ezltal knnyebben szrevette a kzeled ragadozkat. Ezzel egytt binokulris - azaz mindkt szem ltal rzkelhet - ltotere cskkent.
A l rokonai:
A l legkzelebbi rokona a szamr (Equus asinus), a vadszamr (Equus hemionus) valamint a zebra (Equus zebra). A szamr s a l keresztezsbl alakult ki az szvr.
Ezek mindegyike visszavezethet egszen az Eohippusig. A mai l kzelebbi sei - a przewalski l, a tarpn, a tundrai l, valamint az erdei l - mr a zebrtl s a szamrtl elklnlt evolcis gazatot alkotnak.
A l tvolabbi rokonai kzl sokakban hasonlt hozz a szintn pratlanujj orrszarv (Rhinoceros), valamint a tapr (Tapirus terrestris).
copyright: horses16.gp

|