A lovasnak, mieltt brmilyen mdon hatni akar a lra, meg kell tanulnia elhelyezkedni s lni a nyeregben oly mdon, hogy be zavarja a l mozgst. A simulkony, puha, a l mozgst kvet ls elsajttsa futszron trtnik, annak rdekben, hogy a lovasnak ne kelljen a l irnytsval foglalkoznia.
A lovas helyes lsnek els kritriuma az egyensly. Az egyensllyal nem rendelkez lovas folyamatosan zavarhatja a lovat: diszharmnikus mozdulataival vagy a l szjt, vagy a htt bnteti. Egyenslyban csak olyan lovas lhet, akinek slypontja pontosan a l fltt helyezkedik el. Az egyensly tovbbi felttele, hogy a lovas megfelel ritmusrzkkel tudja kvetni a l mozgst.
A lovas a nyereg legmlyebb pontjn l, laza derkkal, egyenes felstesttel s mlyen elhelyezked lbakkal. A helyes ls elfelttele, hogy a lovas vlla, lcsontja s sarka egy fggleges vonalat alkosson. A tlsgosan elretolt lbszr szklst eredmnyez, s a tlzottan htratolt lbszrhoz hasonlan lehetetlenn teszi a megfelel segtsgadst. A felstest megfelel helyzete szintn nagyon fontos: tlsgosan elretolt felstest esetn a slypontunk megelzi a lovat, mg a lovon htradlve a l mg kerl a slypontunk.
A lovas testnek helyzett a kvetkezkpp kpzelhetjk el a lovon. Hasonltsuk a lovast egy fhoz! lcsontja az a pont, ahol a fa a fldbl kin. A lbai, mint a gykerek, mlyre nylnak, mg felsteste, akr a fa lombkoronja, felfel trekszik.
A lovas fejnek helyzete igen fontos: egyrszt orientcis szempontbl, msrszt mivel a fej igen jelents rszt kpezi a lovas teljes testslynak. A rossz helyzet fej tnkreteszi a lovas egyenslyllapott. A lovas optimlis helyzetben elre nz, s fejt termszetes testhelyzetben tartja.
Lovagoljunk akr egyenes vonalon, akr ven, a lovas felsteste mindig a halads irnyba nz, ahogy fejt sem oldalra billenti, hanem a felsteste felett, kzpen marad. A fordulsok lovaglsa sorn teht csak a lovas trzse fordul el: felstestnek tbbi rsze nem dl semmilyen irnyba.
Combunkkal nem kapaszkodunk, hanem hozzsimulunk a nyeregszrnyhoz. Lbszrunkat folyamatosan, lazn a l oldalnl tartjuk. Sarkunk kevssel a heveder mgtt helyezkedik el. Lbunk talpvgnl, a lbujjak kezdetnl nyugszik a kengyelben. A kengyelszj helyes testhelyzetnk esetn fggleges irnyban mutat lefel.
A sarok a lovas legmlyebben elhelyezked pontja a lovon, mely nem leszortssal, hanem a kengyel eltmasztsa miatt kerl mlyebbre, mint a lbujjak.
A lovas karja a slynak megfelelen, termszetes lazasggal pihen a trzs mellett. Keznket gy tartjuk, mintha egy pohr vzzel egyenslyoznnk. A tlsgosan leszortott, vagy felemelt kz ellehetetlenti a l szjval val megfelel kontaktust. Keznk krlbell egy klnyivel a l marja felett helyezkedik el. Idelis esetben az alkar, a kz s a szr egyetlen egyenes vonalat kpez a knyktl a l szjban lv zablig.
A szr nem kapaszkodsra szolgl, hanem a lovas knny kzzel tartja azt. A szr a l szjtl a gyrs s a kisujj kztt halad a lovas irnyba, s a mutatujj felett hajlik vissza. A hvelykujj a mutatujj felett tfut szron nyugszik. Amennyiben nagykantrral lovaglunk, s kt szr fut a keznkben, az als szr a kisujj alatt fut.
A lovasnak egyetlen testrszvel sem kell kapaszkodnia, hiszen az egyensly tartja t fent a lovon.
A lovas akkor tanul meg helyesen lni, ha a klnbz testrszeit egymstl fggetlenl tudja mozgatni vagy nyugalomban tartani. A leggyakoriibb s legszembetnbb hiba a kz testtl val fggsge, de a felstest statikussga, illetve a merev csp s boka is gyakran elfordul problma.
Lps:
Lpsben a fent lert mdon helyezkednk el, s kvetjk a l mozgst. Keznk minden egyes lpsnl a l szjnak irnyba mozdul, kvetve a l nyaknak elreirnyul mozgst. A l nyaknak szabad mozgst nem szabad akadlyozni, hiszen ngylb trsunk annak segtsgvel egyenslyoz, ezrt szksge van a szabad nyakmozgsra az elengedett llapotban val munkhoz is.
gets:
A l getst a lovas hrom klnbz mdon is kvetheti: tangetsben, knnygetsben s ktpontos knnytett lsben is. A tangets sorn a lovas folyamatosan l a nyeregben. Cspje, lbszrai s taljes lse laza, de nem ernyedt. A lovas hagyja, hogy a l "felvegye a htra" s hordozza t. A lovas keze ilyenkor is finoman kveti a l nyaknak mozgst. Knnygetsben az gets minden msodik temre kiemelkedik a lovas a nyeregbl. Az emelkeds nem felfel, hanem elre-felfel, a l mozgsnak irnyt kvetve trtnik. A lovas felsteste emelkedskor is fggleges marad. A lovas knyknek szge minden kiemelkedskor vltozik: gy tarthat fent vltozatlanul a nyugodt kapcsolat a l szjval. A lovas lba trdtl lefel nem mozog. A lbszr tovbbra is nyugodtan pihen a l oldaln. Ktpontos knnytett lsben a lovas folyamatosan ll a nyeregben. Slypontja ilyenkor a nyereg felett helyezkedik el. A lbszr vltozatlanul a l oldaln nyugszik, mg a comb a l mozgst kvetve, enyhn rugzik az gets temre. A lovas felsteste ilyenkor elrbb kerl, mint tangetsben. A kz tovbbra is a testtl fggetlenl, puhn kveti a l mozgst.
Vgta:
Vgtban lovagolhatunk knnytett lsben, vagy lhetnk folyamatosan a nyeregben. Brhogy is vgtzunk, a kls lbunk nem marad a hevedernl, hanem az alaphelyzethez kpest 10 cm-rel htrbb nyugszik a l oldaln. A knnytett ls vgtban ezt leszmtva igen hasolt a ktpontos knnytett getshez. Amennyiben folyamatosan lnk a nyeregben, arra kell gyelnnk, hogy lsnk s keznk kvesse a l vgtaugrsait.
A lovas segtsgadsa:
A lovas ltal adhat segtsgek a l irnytsra szolglnak, s mindenkor kiegsztik egymst. A megfelel szemllet kpzsben rszestett lovas csak akkor kezdheti el tanulni a klnbz segtsgek alkalmazst, mikor mr tud helyesen lni. Ennek hinyban a segtsgek ugyanis a helytelen lstl eltorzulnak, s hatstalanok lesznek.
A lovas ktfle segtsgekkel rendelkezik: egyrszt az gynevezett termszetes segtsgekkel, melyek a kz, a comb, az ls, a testsly s a hang, msrszt a kls, valamilyen eszkz rvn alkalmazhat segtsgekkel, melyek kztt a plca, a sarkanty, klnbz zablk, a martingl stb... tartozik. A kls segtsgek a termszetes segtsgek kiegsztsre szolglnak. Nem helyettesthetik azt!
A lovas segtsgnek clja a l irnytsa, egyenslyban, ezltal a l termszetes mozgsfolyamatval harmniban.
copyright: horses16.gp |