A lovas s a l kikpzse a vgeredmny szempontjbl egyazon folyamat kt oldala. Az elrni kivnt cl a kvetkez: egy egyenslyban dolgoz, engedelmes s figyelmes l, htn egy gondolkod, hatkony segtsgeket ad lovassal. Kettejk sszhangja teszi lehetv a jl vgzett munka rmteli rzst, legyen sz akr versenyzsrl, akr tereplovaglsrl, akr brmilyen ms, lhton folytatott tevkenysgrl.
A lovas kikpzse a kvetkez alappillreken nyugszik: a lovas lsnek s mozgsnak tudatos ismerete s az erre irnyul rzk, valamint a segtsgadshoz s a lovaglshoz szksges technikai tuds elmleti s gyakorlati ismerete.
A l megfelel kikpzshez elengedethetetlenek a kvetkezk: a l testfelptsnek s mozgsnak, aktulis kpzettsgi szintjnek, valamint fizikai s mentlis llapotnak pontos feltrkpezse s ismerete, illetve a lovas arra irnyul rzke, hogy a lval fizikai s mentlis llapotnak, valamint kpzettsgi szintjnek leginkbb megfelel munkt s feladatot vgezze.
A l s a lovas kikpzse sorn a legfontosabb szempont a fokozatossg elve. Brmilyen clt tznk is ki, fontos, hogy lpcsfokonknt haladjunk a megvalsts tjn.
A kezdeteknl vegyk figyelembe, hogy a kikpzs olyan, akr a gyerek beiskolzsa, ezrt legynk trelmesek. Gondoljunk csak bele, hogy egy kezd lovas szmra mr az egyensly megtallsa is komoly feladat, ahogy egy fiatal l szmra is sokszor nehzsget jelent a lovas slyt hordani.
A lovas lsrl s a segtsgadsrl szl rszben, mr ttekintettk, mit kell elszr elsajttania egy kezd lovasnak.
A l kikpzsnl a kvetkez szempontoknak kell teljeslnik:
- tem
- egyenessg
- elengedettsg
- tmaszkods
- lendlet
- sszeszedettsg
Mindezek egyttesen az egyensly s az tengedsg megltt eredmnyezik: azt az idelis llapotot, melyben a l a legknnyebben irnythat, s amelyben a legszvesebben dolgozik.
Na most nzzk rszletesen!
tem:
Az tem meghatrozsa a kvetkez: ,,a hangsly s a hangslytalansg rendszeres vltakozsa".
A l jrmdjaira rtelmezve a jelentse gy hangzik: a patadobbansok termszetes egymsutnja a lbsorrendnek megfelelen.
A lovasnak elszr is meg kell reznie a l mozgsnak termszetes temt, amely egyedenknt eltr lehet. Ezutn meg kell tudni tartania, st esetenknt t is kell tudnia alaktani azt.
Az elfordul temhibk abbl addhatnak, hogy az egyenletes mozgsban zavarok keletkeznek, aminek oka lehet, hogy a l siet, vagy nem megy megfelelen elre, esetleg idnknt szablytalan mozdulatokat tesz, illetve egyenltlen hosszsgokat lp. Elmletileg a sietve, kapkodva mozg l is dolgozhat temesen, a kikpzs szempontjbl azonban ez az temessg nem vezet eredmnyre.
Egyenessg:
Az egyenessg, ms nven egyenesre lltottsg a kvetkezt jelenti: egyenes vonalon mozogva a l sszes csigolyja egyenes vonalat alkot. Ennek eredmnyekpp a l htuls lbai pontosan az ells lbak mgtt haladnak.
Erre azrt van szksg, mert a l csak az egyenesre lltottsg llapotban tud a htuls lbakkal megfelelen maga al lpni, elegend tolert kifejteni, s csak gy lehetsges a terhels egyenletes eloszlsa a l kt oldaln.
Az egyenessg llapota kevs lnak adatik meg termszetszerleg. A l fiatalkori ferdesgt sokszor az hatrozza meg, hogy melyik oldaln fekdt magzati llapotban.
Elengedettsg:
Az elengedettsg llapotban lv l ellenkezs nlkl, lazn, nyugodtan, ezzel egytt figyelmesen s megfelel tartsban mozog. Az elengedettsg az tengedsg nlklzhetetlen felttele.
Az elengedettsget kt rszre oszthatjuk a jobb megrts rdekben. A bels elengedettsg a l megfelel pszihikai llapott jelenti: a tanulsra s a teljestmnyre val fizikai kszsget jelenti.
Az elengedetten mozg lra sokan mondjk, hogy boldog l. Ha megyfigyeljk munka kzben, elgedetnek s kiegyenslyozottnak ltjuk. Taln ebben a megkzeltsben reljik az elengedettsg legjobb meghatrozsa.
Tmaszkods:
A tmaszkods felttele a l szja, valamint a lovas keze kztti finom s folyamatos kapcsolat. Ennek meglte esetn a l lovasnak legaprbb szrsegtsgre is reagl. Abban az llapotban, mikor a l elfogadja a lovas kezt, ltrejn a tmaszkods. A tmaszkods llapotban lv l orrnak vonala enyhn a fggleges eltt tallhat. Tarkja laza, nyakt pedig enyhe vben tartja. A tmaszkods hinyban a l nem vagy csak rszben fogadja el a lovas szrsegtsgeit, st, knnyen meg is ijedhet attl, ha a lovas nem megfelel kontaktus esetn hirtelen hozznyl a l szjhoz.
Lendlet:
A lendleten ebben a megkzeltsben nem elsdlegesen a sebessget rtjk. Egy l rvid vgtban is mozoghat lendletesen. Azt a lendletet, amely az tengedsghez kell, a lovas lovagolja ki a lbl. A lendlethez hozztartozik a mozgs trlelsge, valamint a hts lbak, a l "motorjnak" aktivitsa.
sszeszedettsg:
Az sszeszedettsg llapotban a l slypontja a htuls lbak fel toldik. Az egsz l, akr egy sszenyomott rug, sszetoldik, s a l termszetes feligaztottsga is megfigyelhet. Ebben az llapotban a l jl reagl minden segtsgre, s a l szmra minden feladat elvgzse jval knnyebb vlik.
Szmos vita folyik arrl, hogy az imnt felsorolt szempontok milyen sorrendben teljeslnek a l kikpzse, illetve a napi munka sorn. Egyrtelm sorrendet ltalnosan lehetetlen fellltani, hiszen vannak pldul lovak, melyek egy adott pillanatban temesen mozognak, mgis ferdk, ahogy fordtva is elfordulhat.
A szempontok sorrendbe lltsa teht lovanknt eltr. Egy azonban biztos: reznnk kell, hogy a lovunk mely szempontok szerint dolgozik megfelelen, s melyeket kell megtantanunk neki. Ennek tudatban meg tudjuk hatrozni, hogy pontosan milyen munkra van szksge clunk elrse rdekben.
A l kikpzsnek clja, hogy az itt felsorolt szempontok egyidejleg teljesljenek. Mindezek tudatban nem meglep, hogy a fiatal lovak kikpzse veket vesz ignybe. A helyesen idomtott l azonban ksbb bsgesen meghllja a r sznt idt s energit.
copyright: horses16.gp |