A l l, figyel, rez, reagl s emlkszik, ezrt legfontosabb tulajdonsgainak s reakciinak ismerete elengedethetetlen ahhoz, hogy megrtsk viselkedst, s kommuniklni tudjunk vele. A "lul gondolkods" az els lpcsfok a lovasemberr vls folyamatban.
A l viselkedse mnesben:
Ahhoz, hogy kommuniklni tudjunk a lval, ismernnk kell a termszetes letterben, azaz a mnesekben megfigyelhet viselkedst.
A l nvnyev, menekl llat. A legsibb adottsgai kz tartozik az igen ers csoportsztn, hiszen a menekl llatoknak csak csoportosan van eslyk a ragadozk portyzsainak tllsre. Nem vletlen, hogy a ragadozk szinte sosem tmadnak meg mneseket, inkbb elkszlt, esetleg beteg, magnyos egyedekre vadsznak.
Innen ered a l azon tulajdonsga, hogy alapveten csak ms lovak trsasgban rzi jl magt. Ez a sajtossg jl megfigyelhet a legeln tartott lovaknl: legyen brmekkora is a mnes rendelkezsre ll terlet, az egyedek ltalban viszonylag kzel maradnak egymshoz.
Egysgben az er, ami a lovak esetben konkrtan az ellensg szlelst jelenti. Egy legelsz mnesben mindig akadnak teljesen beren rkd egyedek.
A mneseket a dominns kanck vezetik. k azok az egynisgek, akik a teljes mnes biztonsgrt felelsek, sk llnak a csoportban kialakult szigor hierarchia ln. A mnesen belli rangsor letkor, tapasztalat s er alapjn dl el. A lovak memrija kitn: rvid konfliktusok utn rkre megmarad, hogy pontosan hol helyezkednek el a hierarchiban.
Irigylsre mlt, hogy egy egyed, legyen brhol is a mnesbelo rangsorban, a helyrt vvott harcok utn ismr kiegyenslyozott vlik, s felttel nlkl, bkben elfogadja helyzett. Az emberekkel nem rintkez lovak nem tartanak haragot s nem vlnak srtdtt.
Azokat a fiatal egyedeket, melyek nem akarnak beletrdni a hierarchiban elfoglalt helykbe, a dominns kanck gyakran elzavarjk a mnestl. A magra maradt l a r leselked veszlyek tudatban rvid idn bell visszatr a mneshez, s elfoglalja a neki sznt helyet.
A lovak folyamatosan kommuniklnak egymssal, ahogy vjk, poljk s vdik is egymst. F kommunikcis eszkzk a testbeszd s a hangok.
A l testbeszde:
A l teljes testvel beszl. A legszembetnbb reakciit fle klnbz llsaival mutatja, de az orrlyukai, a fej- s testtartsa, valamint a faroktartsa is mutatja pillanatnyi hangulatt.
Az ber figyelem llapota:
A l felemeli a fejt, a flei elre mutatnak, orrlyukai pedig kitgulnak. Tekintete a figyelem forrsa fel irnyul. Ezt az llapotot jl megfigyelhetjk, ha bksen legelsz lovak szrevesznek minket, amint pp kzeltnk feljk. Ugyanez a figyelem szlelhet ugrlovaknl s fogatlovaknl, amikor az akadlyhoz kzeltenek.
Egy illat:
A l mlyen beszvja a levegt, miutn valamilyen fontos illattal tallkozott. Fels ajkt felfel cscsrti, fle pedig enyhn htrafordul, hiszen a halls ilyenkor csak msodlagos.
gaskods:
Az gaskod l erflnyt igyekszik kimutatni. Az gaskods az emberrel val kapcsolat sorn sokszor ellenkezst is jelent.
Felszabadultan mozg l:
A l, ha hosszabb ideig nem mozgott, vagy ha erejt akarja megmutatni, gyakran klnsen lebegs mozgssal get vagy vgtzik. A l szabadon ltalban nem get folyamatosan hossz ideig, szvesebben lp vagy vgtzik. Ez az llapota kpezi az egyetlen kivtelt.
Jtkra hv magatarts:
A lovak lnk figyelemmel s enyhn felemelt farokkal hvjk jtkra egymst.
Hempergs:
A tisztlkodson kvl lvezetet is ad.
Fenyegets:
Ms nven sunyts. A l ilyenkor leszegi a fejt, htracsapja a fleit, s esetenknt a szjt is kittja. Ezzel egy msik egyedet vagy az embert akarja elhajtani magtl. Ez a fl- s fejtarts a l nemtetszst mutatja.
sts:
Lehunyt szem, laza flek, ttott szj: mr-mr emberi, ahogy a l kimutatja a fradtsgt.
A l s az ember kommunikcija
A l kezdetben egyenrang flknt tekintett az emberre. gy viszonyul hozz, mintha egy msik l lenne. Ngylb trsunk hamar megrzi, al kell-e az akaratt neknk, vagy esetleg uralhat-e minket.
A l trsas lny, mely egyedl bizonytalann vlik. Mgis, ha huzamosabb ideig kell magnyosan llnia egy istllban, vagy trs nlkl jr ki dolgozni, idvel hozzszokik az egyedllthez. Ha nem szeretnnk, hogy lovunk "besavanyodjon" a magnytl, ms llatot is - kecskt, kutyt, nyulat vagy brnyt - kltztethetnk mell.
A csoportsztn a l kikpzsekor sokszor nehzsget okoz, mive a fiatal l nem akarja otthagyni trsait, ezrt nem koncentrl megfelelen a munkra. Ilyenkor sokat segthet, ha vrjuk, mg megnyugszik. Ne feledjk, hogy az egyedllt szmra nem termszetes llapot.
A l csoportsztnt azonban sok helyzetben hasznosthatjuk is: ha pldul lovunk nem akar tmenni egy szkebb tjrn vagy patakon, egy tapasztalt, rutinos l mgtt valszeg szvesebben vgzi el a szmra flelmetes feladatot.
Alapvet kvetelmny, hogy lovunk bzzon bennnk. Az a l, amely rossz lmnyeket szerzett az ember mellett, nem felejti el knnyen a tapasztalatait. Egy lovat elrontani sokkal knnyebb, mint jra visszanyerni a bizalmt. Ez a l minden letterletre igaz: legyen sz lszlltsrl, ugratsrl, lra val felszllsrl, vagy akrmilyen ms jelleg, lval val kapcsolatunkrl, a bizalom elengedethetetlen.
tmenetileg rhetk el eredmnyek erszakos mdszerekkel is, a l azonban nem hagyja, hogy becsapjuk magunkat. Egy id utn flrerthetetlenl jelezni fogja, hogy helytelenl bnunk vele.
A l krnyezetben fontos, hogy lehetleg ne vgezznk hirtelen, kiszmthatatlan mozdulatokat. Legynk magabiztosak, nyugodtak s hatrozottak. A l megkzeltsekor tegyk lehetv, hogy ngylb trsunk idben szrevegyen bennnket, nehogy megriadjon hirtelen kzelsgnktl. Ismeretlen lval val els kontaktusunk sorn figyeljnk, hogy lehetleg ne jrkljunk a fara mgtt. Ksbb, az egyed megismersvel mr tudni fogjuk, hogyan reagll a kzelsgnkre.
A l, mivel igen kifinomult rzkszervekkel rendelkezik, hamar megrzi, ha flnk, bizonytalanok, vagy kiegyenslyozatlanok vagyunk. Prbljunk ezen az llapoton vltoztatni, mieltt a lhoz kzeltennk, klnben knnyen lehet, hogy ngylb trsunk tveszi azt a diszharmnit, ami pp bennnk uralkodik. A kapkods, flelem, s bizonytalansg knnyen balesethez vezethet.
A flelem mindemellett teljesen termszetes rzs, amirt nem kell eltlnnk soha sem nmagunkat, sem a lovat. A veszlyhelyzetekre adott testi-lelki reakciinknak tudatban kell lennnk, s nem szabad olyan helyzeteket elvllalnunk, melyeknek pozitv kimenetelben nem bzunk. gy szmos rossz lmnytl megkmlhetjk magunkat s a lovunkat, s lehetv tehetjk, hogy lpcsfokonknt, egytt fejldjnk s vljunk egyre magabiztosabb.
A l folyamatosan tant minket: a vele val kapcsolatunk jobb nismeretnk, szemlyisgfejldsnk s nmagunk megvalstsnak feontos eszkze is lehet. gyeljnk ngylb trsunk jeleire!
copyright: horses16.gp |