Értékes és életrevaló, akár csak a havasi gyopár
A haflingi a dél-tiroli hegyekből származó kisló, mely nevét a régen osztrák, ma viszont Olaszországhoz tartozó, Merano melletti hafling településről kapta.
A fajta kialakulását 1874-re tehetjük, ekkor jött ugyanis világra egy 294 Folie nevű csődör, mely egy tiroli anyától és egy félig arab származású apától származott, és a fajta alapító ménje lett. Ma bizonyos források szerint a haflingiak nagy része, mások szerint az összes fajtatiszta egyed származása visszavezethető Folie-ra. A haflingi alapját a nori és alpoki hidegvérű vérvonalak alkották, amelyeket arab vérrel nemesítettek.
A haflingi alapvetően egy erős és biztos járású, magashegységi lófajta, melyet a kezdetekben teherszállításra, hámban és hátaslóként használtak nehezen járható ösvényeken. Erre utal a fajta jelkép is: az alpesi tájak szimbólumává vált virág, a havasi gyopár.
A fajta központilag szabályozott tenyésztése a második világháborúig az osztrák piberi ménesben folyt, ma viszont már Ausztrián kívül Bajorországban, Svájcban és Észak-Olaszországban is igen elterjedt a haflingi tenyésztése. Világszinten kb. 250ezer egyedet regisztrálnak.
Ma hegyi túralóként, western-versenyeken, fogatban és hobbilóként is igen kedvelt. Intelligenciája miatt komoly díjlovasfeladatokra is kiképezthető, melyet nem túl látványosan, de rendkívül precízen hajt végre. Díjlovaglást tanuló gyerekeknek ideális oktatóló.
Röviden:
Vérmérséklet: melegvérű
Marmagasság bottal: 140-150cm (kisló)
Szín: sárga, világos sörény és farok, jegyek csak a fejen találhatók
Felépítés: finom fej, kifejező szemek, kis fülek, széles szügy, széles hát, rövid far, erős lábszerkezet, dús sörény és farok
Jellemzők: sokoldalúan hasznosítható, könnyen kezelhető, intelligens, barátságos
Hasznosítás: málhás és hátaslóként valamint fogatban
Származási hely: Ausztria és Olaszország, Tirol
Eredet: 19. század
Élettere: magashegyvidék
Érdekesség:
A haflingi későn érő, hisz kb. 4 évesen lehet munkára fogni, de akár 6 éves koráig is nőhet. Az egyedek általában egészségesek és sokáig élnek.
Nagy-Britanniában az 1970-es évek óta, királyi kezdeményezésre tenyésztik a haflingit. Az angol királynő ugyanis két haflingit kapott ajándékba az osztrák kormánytól egy hivatalos látogatás alkalmából.
copyright: horses16.gp |