Az ügető egy speciális fogatverseny, melynek eredete mai ismereteink szerint a római időkig nyúlik vissza. A Circus Maximuson rendszeresen zajlottak lóversenyek, igaz, akkor még a lovak vágtában versenyeztek.
Az ügetőn az erre a célra kitenyésztett lovak ügetésben teljesítik a kiírt távokat, melyek általában 1600-4200 méter hosszúak. Maga az ügetőpálya leggyakrabban egy 1000 méter hosszú, ellipszis alakú, tömör talajú, homokos pálya, melyen a lovak - akárcsak a galoppon - bal kézen futnak.
A ló egy könnyű kocsi, úgynevezett sulky előtt fut, melyen a hajtó ül.
Az ügetőn köthető fogadási lehetőségek megegyeznek a galoppnál már említettekkel, és a lósport két típusának lebonyolítási rendszere is igen hasonlít egymáshoz. Akárcsak a galoppon, az ügetőn is van hendikeprendszer: itt azonban nem a lovak által vitt tömeggel egyensúlyozzák ki az indulók esélyeit: a favoritoknak hosszabb távot kell futniuk, mint az esélytelenebbeknek. A különbség az eltérő esélyő lovak által futandó távok között 20-40 méter.
A verseny menete
A futamok indításának négyféle módját használják. Amennyiben minden ló azonos távot teljesít, a futam autóstarttal indul. Ilyenkor egy speciális, kinyitható szárnyú autó mögött, egy vonalban futnak a lovak, a rajt előtt, 300 méteren keresztül. Amikor arra a pontra érnek, ahonnan pontosan a kiírt távra van a célvonal, az autó elhajt a fogatok elől, és kezdetét veszi a verseny.
Szélsőséges időjárási viszonyok esetén, amikor az indítóautó számára túl mély a talaj, indíthatják a futamot úgynevezett repülőstarttal is. Ilyenkor a lovak egy vonalban futnak a starthelyig, ahonnan a tényleges verseny kezdődik.
A hendikepversenyeket, ahol minden ló más távot fut, fordulóstarttal indítják. Ebben az esetben a lovak a versenytáv futásával ellentétesen haladnak a start előtt. Minden lónak egyszerre kell elérnie azt a célvonaltól való távot, amit le kell futnia. A hajtók pontosan tudják, hogy mely fogatoktól kell 20, illetve 40 méterre elhelyezkedniük. Amikor minden ló eléri a saját helyét, a mezőny egyszerre megfordul és kezdetét veszi a futam. Az ilyen típusú rajt kevésbé biztonságos, mint az autóstart, a hendikeprendszert azonban csak így tudják érvényesíteni.
Azok a problémás lovak, melyek sokadszorra sem hajlandóak megfordulni a többiekkel, indulhatnak állóstarttal is. Ilyenkor ők a futás irányába fordulnak, és amikor a többi ló visszafordul, nekik állóhelyből kell megkezdeniük a táv teljesítését.
A jó ügetőló és hajtója
A jó ügetőló gyors, erős, szívós és együttműködő. Az egyedek küllemileg viszonylag nagy eltéréseket mutathatnak, hiszen számos különböző fajtájú ügetőló létezik. Az USA-ban tenyésztett ügetők például kis termetűek, míg az orosz orlov fajtájuk robosztusabbak. Bár a lovak háta, nyaka, fejformája és testfelépítése sokszor nagyon eltérőm, a jól izmolt far minden esetben előny.
A jó hajtó kitűnő kondíciójú, és megfelelő taktikai érzékkel bír. Higgadtan hajt, és képes lovának erejét tartalékolni az utolsó méterekig.
copyright: horses16.gp |