A lovaspóló a tudomány mai állása szerint a legrégebbi csapatsport a világon. A póló egy ősi labdajáték, mely Ázsiából származik: első feljegyzett meccsét Kr.e.600 körül, Perzsiában rendezték.
A lovaspóló elsődlegesen szabadtéri sport. A játék színteréül szolgáló pálya körülbelül 270 x 180 méteres, téglalap alakú, fűvel borított terület. A pálya két rövid oldalán található kapuk 7,5 méter szélesek, és legalább három méter magasak.
A játék menete
A pólómeccs során két, 4-4 fős csapat játszik egymás ellen. Fedett pályás mérkőzéseken 3-3 fő részvétele is lehetséges. Egy mérkőzés négy vagy hat, egyenként 7 perces tiszta játékidőt biztosító játékrészekből, úgynevezett chukkerekből áll. A meccset általában két, lovon ülő bíró vezeti. Az órát a bíró szabálytalanság, bukás és sérülés esetén állítja meg, illetve ha a labda az oldalvonalon kívülre kerül.
A játék célja a gólszerzés. A csapatok minden gól után térfelet cserélnek. A játék lebonyolítása sok tekintetben hasonlít a football szabályaihoz: szabálytalanságok esetén például büntetőütésekre kerül sor, a kaputól különböző távolságokra. A büntetéseket súlyosságuk szerint, egy 1-től 10-ig terjedő skálán osztályozzák, és ez szerint döntenek a bírók a büntetők elvégzésének helyéről. Bizonyos helyzetekben a védők beállhatnak a lövés elé, súlyosabb szabálytalanságok esetén azonban erre nincs lehetőség.
A játékosok minden chukker után lovat cserélnek, mivel ez a sport különösen igénybe veszi a lovak lábát.
Az ideális pólópóni és lovasa
A pólópóni - ahogy azt már a lótípusoknál leírtuk - fordulékony, robbanékony és szívós. Képes 7 percen keresztül látszólag különösebb cél és orientáció nélkül engedelmeskedni lovasa akaratának.
A jó pólójátékos gyors reflexekkel rendelkezik, jó ülésű, kitűnő kondícióban van, kitűnő szemmel, labdaérzékkel és átlagon felüli stratégiai gondolkodással bír.
copyright: horses16.gp (c) |