A lovak számára elengedhetetlen a megfelelő állatorvosi ellátás megléte. A ló szervezeti felépítése és működése hasonóan komplex, mint az emberé, így nem csoda, hogy a lógyógyászat körbejárása szakkönyvek sokaságát foglalkoztató téma.
Az alábbiakban a lovak leggyakoribb megbetegedéseit, illetve kezelési formáit tárgyaljuk.
Közelező oltások
A lónak az emberhez hasonlóan védőoltásokra van szüksége. A legfontosabb, időszakonként kötelezően beadandó vakcina a lóinfluenza megelőzésére szolgál.
Mozgásszervi megbetegedések
A mozgásszervi megbetegedés - más néven sántaság - több okra is visszavezethető. Létezik fájdalom okozta, úgynevezett reflexes sántaság, bénulásos sántaság, valamint mechanikai sántaság. A sántaság oka a végtagok bármely részén előfordulhat, így a vizsgálatok gyakran igen hosszadalmasak, mivel csak a teljes végtak átnézése után diagnosztizálható százszázalékosan az adott mozgásszervi megbetegedés.
A sántasági vizsgálatok gyakran látható módszere a ló lábának injekciózása. Ilyenkor a végtag bizonyos részeit egyenként érzéstelenítik, majd megnézik, hogy a sántaság még mindig látható-e mozgás közben. Azon a próbán, amikor a sántaság először nem látható, biztosan lehet tudni, hogy a beteg területet érzéstelenítették utoljára.
A másik gyakori próba a végtagok hajlítása. Ekkor az állatorvos hajlítva tartja a beteg végtagot, melynek során az izületek és a szalagok erős igénybevételnek vannak kitéve. A hajlítás elengedése után a lónak rögtön el kell indulnia ügetésben. Amennyiben a sántaság a hajlítás hatására fokozódik, úgy biztosak lehetünk benne, hogy izületek vagy szalagok megbetegedésével állunk szemben.
Az állatorvos a vizsgálatok során megállapítja a sántaság fokát és típusát. A kezelés a diagnózisnak megfelelően történik. A sántaság számos fajtája gyógyítható, ha időben diagnosztizálják, és a ló kellő ideig pihenőt kap.
Kólika
A kólika, más néven bélsárpangás az istállóban tartott lovak leggyakoribb megbetegedése. Ezt a betegséget emésztési zavarok okozzák, ami a penészes széna, illetve más, nem megfelelő táplálék, túl gyprs táplállékfelvétel, vagy egyéb, ilyen jellegű körülméény válthat ki. A betegség hasi fájdalommal jár, és különböző súlyosságú fajtái léteznek. Ebben az állapotban a ló nem eszik, folyamatosan a hasát nézi, és kapar, súlyosabb esetekben pedig verejtékezik, vagy akár hempereg is. Ilyenkor sose hagyjuk hemperegni a lovat, mert az bélcsavarodáshoz vezethet! A kólikás ló gyakran sötét színű, kemény bogyókat trágyázik, súlyosabb esetben pedig egyáltalán nem ürít. A kólikás lónak minden esetben orvosi ellátásra van szüksége.
A fent vázolt, állatorvos nélkül is gyakran felismerhető - de nélküle szakszerűen nem kezelhető - betegségek mellett számos oka lehet az állatorvos kihívásának. Lovunk szerezhet fertőző vagy paraziták okozta betegséget, sérüléseket, mérgezést, illetve lehetséges, hogy valamilyen belgyógyászati beavatkozás szükséges.
Fontos, hogy időben észrevegyük a különböző betegségeket, amt leginkább lovunk testének rendszeres megfigyelésével, illetve kedélyállapotának figyelemmel kísérésével tudunk biztosítani.
copyright: horses16.gp |