A futszrazskor a l laztson s egyben erstse izmait. Ez az alapkpzs egyik fontos rsze. Hogy a futszron vgzett munka nyugodtan folyjon, kt veznyszra kell hallgatnia: hogy lpsben jrjon, s hogy meglljon.
A futszron a l ellazulhat lovagls eltt, illetve felmelegedhet, ha mg hideg van. J lehetsg ez arra, hogy lovunkat munka kzbe megfigyeljk, s egyszersmind kitn torna, akr segdszrral akr anlkl.
- A lovat normlis krlmnyek kztt kantron vagy kapicnnal futszrazzk. A kapicn az orrszjat helyettest klnleges prnzott aclbettes kantrflesg. Viszonylag szilrdan kell felcsatolni. Nincs ugyan rajta zabla, ennek ellenre nem valami puha kantr. Mivel viszonylag nehz, a l vilgosan rzi, ha meghzod a futszrat. gyelj az enyhe kzsegtsgre!
Ha a lovat egyszeren futszrazzuk, tancsos gumigyrvel vagy trt nyelvvassal elltott zablt alkalmazni. Ez nem csszik ki a l szjbl, ha megfeszti a futszrat. A futszrnak mintegy 8 mter hossznak kell lennie. Mieltt hasznlod, vizsgld meg a karabnerkapcsot s a tartszjakat. A futszrat a kapicn oldals gyrjhez (feld es gyrhz) vagy a kzps gyrhz erstheted.
- Ha a l bal fel krz, a futszrat bal kzzel tartod. A felesleges szrat kezdetben, amikor elszr futszrazod a lovat, a jobb kezedbe fogod. gyelj arra, hogy rendesen ssze legyen hajtogatva, nyolcas alakban, hogy knnyen kiengedhesd, ha kiszlested a krt. Ez fontos a biztonsgod szempontjbl, miven ha a futszrat gy tartod, nem tekeredheta kezed kr, ha a l elugrik. Jobb kzben tartod a lovardaostort, amelynek vge a l hts felre mutat. Ksbb megtanulod egyetlen kzben tartani a futszrat s az ostort is.
- Lovad vezesd elbb a futszrkr kzepre. Tvolodj el tle egy kicsit, de maradj a l vllvonalban. rtheten add ki neki a lps parancsot, kzben az ostort emeld knnyedn oldalra, mintha meg akarnd tolni a hts felt. A l olyanmessze tvolodik el tled, amennyire a futszr megfeszl. Menj egy vonalban a lovaddal, mg csak meg nem rkezel a futszrkr kzepre.
- Ha a l a krvonalon halad, a lovas is egszen kis krt r le. Ha a l befele fut, rnytsd elre az ostort, hogy gy tvol tudjad tartani. Ha getnie kell, add ki az gets parancsot, s az ostort lendtsd meg, mint az elre lpdelskor. Ha a l lelassul, bztasd a hangoddal s az ostorral. Ha nagyon temperamentumos lovad van, vagy mg nem vagy gyakorlott futszraz, felttlenl krbekertett futszrkrben kell dolgoznod. Klnben a l taln megprbl kitrni. Ha a l csapkod a futszrral, knnyen megsrlhet, mert az valahol megakadhat, s a l megbotolhat. Hogymegelzd az ilyen eseteket, rendkvl fontos, hogy a lovat jl beszortsd, mgpedig ell a futszrral, htul pedig az ostorral. A futszron vgzett munknak nyugodt lgkrben kell folynia.
- Ha a lovas a l eleje irnyba mozdul, a l lelassul, ha a htulja fel, gyorsabb temre vlt. Hogy a lovadat meglltsd, add ki az llj parancsot, amit a futszr tbbszri megszortsval s elengedsvel tmassz al. Ugyangy parrozod t a lovat getsbl lpsbe, ekzben a lps parancsot adod ki. Ha kezet akarsz vltani, llcsd meg a lovat, menj oda hozz (a futszrat vedd rvidebbre), s tgy vele fl fordulatot kzen. Aztn hagyd, hogy ismt lpsben haladjon.
|